ZOO San Diego, USA


Ivan Mikšík

ZOO San Diego patří mezi nejslavnější zoologické zahrady světa. Musím říci, že skutečně se jedná o velmi kvalitní ZOO, která je velmi dobře vedena a udržována. Z hlediska odborného se jedná o špičkové zařízení, na druhou stranu se neubráním srovnání s pražskou ZOO. Musím říci, že naše zoologická zahrada z tohoto srovnání vůbec nevychází špatně, naopak. V čem je asi hlavní rozdíl? Nejspíše v penězích - vedení každého takovéhoto zařízení je samozřejmě finančně náročné. Odhlídnu od toho, že vstupné je po přepočtu kurzem mnohem vyšší než u nás (samozřejmě při porovnání platu a životních nákladů tato cena vychází jinak). Ale už jenom nabídka suvenýrů - pokud jsem u pand, mohu si koupit suvenýry s pandami (lépe řečeno rodiny s dětmi musí koupit :-)), stejně tak i u jiných atraktivních zvířat. A srovnejte to s našími ZOO, kde existuje většinou jediny otevřený stánek se suvenýry.

Ale k vlastní ZOO San Diego - samozřejmě asi největším a nejslavnějším lákadlem jsou pandy. Byl jsem až překvapen, jak při prohlídce jejich výběhu jindy hluční Američané (včetně dětí) ztichnou a spořádaně v klidu a tichu postupují a kolem těchto krásných zvířat. V rohu u výběhu většinou stojí mladá žena (studentka), která má v ruce blok, upřeně pozoruje pandu a zaznamenává jakýkoukoliv aktivitu, či mrknutí zvířete. V době telemetrie, kamer atd. poněkud nezvyklé.

K ostatním zvířatům - je velmi obtížné vyjmenovat či zmínit všechna důležitá. Zmínim tedy pouze některé zajímavé expozice. Rozhodně atraktivní jsou vodní výběhy - obzvláště hrochů a ledních medvědů. Výběhy jsou v podstatě bazény s prosklenou stěnou, velmi hluboké a s relativně velmi čistou vodou (bez problémů lze fotografovat zvířata pod hladnou). O jejich hloubce svědčí i zde uvedené fotografie hrocha zcela potopeného pod vodou, či vodní hrátky medvěda.

Velice pěkná je velká voliéra kondorů, výběhy antilop (např. gerenuk), opice (obzvláště gorily) atd. atd.

Jenom trochu podrobnější prohlídka ZOO, dle očekávání, zabere celý den. Ale rozhodně stojí za to - tuto "legendární" ZOO mohu rozhodně doporučit!

ZOO je velmi dobře dostupné městskou dopravou (která je vůbec v San Diegu na výborné úrovni). A vstupné? Pro dospělé $32, pro děti $19.75, existují různé možnosti slev (např. jednoleté členství v klubu/návštěvy ZOO). Pro podrobnosti o cenách, otevírací době a akcích viz Web ZOO San Diego.

A co lze ještě v San Diegu nabídnout pro "zvířecí" nadšence? Vedle San Diego ZOO's Wild Animal Park ještě Sea World. Velice zajímavé je pozorování velryb a delfínů (a jiných vodních živočichů) z lodě. V přístavu najdete množství lodí nabízející tyto vyjížďky. Sám jsme jel lodí Hornblower. V jejím případě je výhodou, že se jedná o vyšší loď (vyšší nad hladinou moře), a proto jsou velryby lépe pozorovatelné než z nižší urovně blíže hladině moře (některé moje fotografie jsou zde.


Zpět do mých fotostránek
Odkazy na mé další stránky
Informace o mne
Informace o práci
Fotografie
Ornitologie
Kontakt
E-mail: miksik

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites