BushHawk
shoulder mount
ramenní opěrka/stativ




Fotografování z ruky je vždy spojeno s nebezpečím roztřesení snímku. Toto nebezpečí je ještě výraznější v případě fotografování zvířat a ptáků ve volné přírodě s použitím teleobjektivů s delším ohniskem. Tradičním řešením je použití stativu. Ovšem jeho použití má svá úskalí - zacházení s ním je poměrně neohrabané a nepohotové. Ideální je při fotografování z kryty či jinak zamaskovaného stanoviště.

Z těchto důvodů je fotografování "pochůzkou", letících ptáků, či jiných objektů, kdy záleží na rychlosti změny stanoviště, kompozice a orientace, využíváno právě stylu "z ruky". Při tomto způsobu se asi nejčastěji používají objektivy o ohniskové vzdálenosti kolem 400 mm - často to bývají objektivy 400/5.6, 80(100)-400/5.6, či 70-200/2.8 + 2x konvertor. Tato volba je rozumným kompromisem mezi ohniskovou vzdáleností a váhou teleobjektivu. Nevýhodou je poměrně "pomalý" objektiv (většinou clona 5.6 při 400 mm) a nutnost krátkého exposičního času (ideálně nejméně 1/400 s při kinofilmovém formátu, 1/640 s při digitálním crop-faktoru 1,6). Možným finančně náročnějším řešením je stabilizace objektivu.

Poměrně tradičním řešením je použití různých ramenních opěrek. U nás je asi nejznámější její využití u ruské "fotopušky". Bohužel toto řešení je konstrukčně limitované na ruský objektiv Tair. Proto jsou i popsány různé doma dělané (či i kupované) ramenní opěrky založené na principu našroubované jednoduché opěrky do stativového závitu objektivu nebo fotoparátu. Toto řešení má své podstatné omezení - spoušť se mačká z fotoaparátu. To znamená, že úchop fotoaparátu je méně pevný v porovnání se spouští umístěnou v rukojeti. Samozřejmě tuto opěrku/stativ lze použít nejenom pro jeden objektiv, ale i pro další objektivy se stativovou objímkou, případně lze připojit přímo i fotoaparát. Získéme tak "stabilizaci" celého foto-vybavení. Zajímavou variantou může být také kombinace stativu se stabilizavaným objektivem, případně fotoaparátem.

Profesionální možností je BushHawk. Skládá se z vlastní rukojetě a přídavných zařízení. Podstatnou vlastností je velký přední úchop pro ruku - opěrku lze pevně sevřít lehce nataženou rukou (pomocí 2 šroubů lze nastavit délku a sklon celého systému) a zatlačit do ramene. Právě tímto způsobem lze získat velmi pevné držení fotoaparátu, fotogarf působí sám jako stativ. Výsledkem je tedy jakási "dvojnožka" - oproti monopodu ("jednonožka") a tripodu ("třínožka") má člověk dvě nohy :-). Hlavním doplňkem je propojovací kabel mezi spouští a rukojetí. Spoušť (samozřejmě dvoupolohová) je takto vyvedeno do předního úchopu a tím ji lze využívat při pevném úchopu celého systému. Propojovací kabel je dostupný pro celou škálu fotoaparátů Nikon a Canon, či i jiných značek (ať digitálních, tak i kinofilmových). Dobrým doplňkem je řemen přes rameno a stativová destička. Teleobjektiv (či fotoaparát) lze totiž na tento ramenní stativ upevnit buď přímo stativovým šroubem nebo pohotovějším systémem přes stativovou destičku. Sám používám Manfrotto 323 (s destičkou 200PL-4). Fotografie celého systému jsou vidět nahoře.

Ve výsledku mohu říci, že celý ramenní systém poskytuje mnohem pevnější základnu při fotografování, lze tedy použít mnohem delší expoziční časy. Osobně mohu po prvních zkušenostech říci, že při použití objektivu 400/5.6 (Sigma APO macro tele HSM) a fotoaparátu Canon EOS 350D (tj. výsledná kombinace je objektiv 560 mm eq.35) lze zcela bez problémů "udržet" čas 1/200. Od použití tohoto systému se o hodně zvýšila "výtěžnost" mého fotografování z ruky. Celé zacházení je i pohodlnější - na fotoaparát mohu připojit i externí blesk s BetterBeamer-em a celý systém nést zavěšený na rameni. Předchozí řešení - popruh na krku - byl o hodně horší.

Závěrem mohu zakoupení celého systému skutečně doporučit. Bohužel ho nelze zakoupit u nás v kamenném obchodě, ale pouze u výrobce - v USA. Komunikace je bez problému, placeni též :-). Ještě lze podotknout, že se nejedná v žádném případě o nově vyvinutý výrobek, ale o osvědčený po mnoho desítek let (svého času ho např. doporučoval i Frans Lanting).

Update 21. března 2008: Dokoupil jsem "přední pažbičku" (a vypolstrování pro rameno) . Za tuto předpažbičku se drží druhou (tj. většinou levou) rukou a ve výsledku umožňuje ještě pevnější a jistější uchopení a zafixování (zatlačení) celého systému do ramene. je to vlatně upgrade systému BH-220D na BH-320D. Uchop může ještě trochu zlepšit neoprenový grip, ale jeho vliv na stabilitu, dle mého názoru a krátké zkušenosti, není velký. Ve výsledku upgrade na 320 velmi doporučuji. Po pravdě řečeno, pokud si někdo bude ramenní opěrku BushHawk pořizovat, tak doporučuji "jít" rovnou do tohoto vyššího (i když dražšího) systému. Samozřejmě výbornou službu udělá výše popsaný systém BH-220D, ale s přidanou "předpažbičkou" je systém skutečně ještě stabilnější a jistější. Samozřejmě ale přidá trochu hmotnosti a délky, ale skladnost zůstává prakticky zachována - předpažbička se dá velmi rychle demontovat (je připevněna šroubem s velkou hlavou pro snadnou a jednoduchou manipulaci pomocí prstů - není tedy použit "imbusák", který je na firemní obrázku).



Takže úplně na závěr adresa výrobce: www.BushHawk.com a adresa evropského distributora: www.BushHawk-europe.com

© Ivan Mikšík

e-mail

Back

Photography



NAVRCHOLU.cz


Fatbirder's Top 1000 Birding Websites